Opinacze niemieckie do rekonstrukcji – jak je rozróżniać i jak dobierać?

2021-02-17
Opinacze niemieckie do rekonstrukcji –  jak je rozróżniać i jak dobierać?

Nasza oferta posiada wiele modeli opinaczy dla rekonstruktorów Wermachtu lub Waffen SS. Wszystkie dostępne w naszym sklepie Gamaschen są dobrze wykonanymi i odwzorowanymi replikami, które idealnie nadają się do odwzorowywania sylwetek niemieckich żołnierzy z czasów II Wojny Światowej. Jednak jak to najczęściej bywa, główny wątek ich odmienności dotyczy okresów historycznych w jakim dany model opinaczy był używany. Tak więc by wyjaśnić różnicę, zacznijmy od samego początku istnienia tego elementu oporządzenia w niemieckiej machinie wojennej.

W listopadzie 1939 roku armia niemiecka zaczęła opracowywać opinacze celem poprawienia wygody użytkowania trzewików swoim żołnierzom z jednostek tyłowych bądź szkoleniowych, którzy tego typu butów używali zamiast popularnych w jednostkach frontowych saperek. Nowy element oporządzenia miał usztywniać kostki oraz zabezpieczać przed dostawaniem się do butów kamyków i innych niewygodnych w marszu i w boju przedmiotów. W połowie 1940 roku zaczęto dostarczać pierwsze partie opinaczy do owych jednostek. Opinacze produkowano z dwóch warstw płótna wzmocnionego skóra, oraz z dwiema klamerkami do regulacji ich zapięcia. Początkowo wszystkie partie były całościowo obszyte skórą pofarbowaną na czarno, (jest to najrzadziej spotykana wersja) lecz w związku z potrzebą ograniczenia zużycia skóry zaprzestano ich produkcji. Po roku zaczęto wydawać nowo powoływanym rekrutom zamiast saperek trzewiki – również w celu zaoszczędzenia surowca. Równocześnie z tym faktem pojawił się nowy rodzaj opinaczy – obszyte skórą tylko wzdłuż dolnej krawędzi stykającej się z butem. Tak więc w 1941 roku nowe buty jak i kamasze zaczęły masowo trafiać na front.

Z racji wielu producentów, było również wiele odmian użytych materiałów do produkcji opinaczy, za przykład niech posłużą opinacze stworzone przez nasz własny warsztat krawiecki oraz te, produkowane przez firmę Fredericci. Obie repliki są wzorowane na oryginałach, z tym, że opinacze naszej produkcji są wzorowane na oryginałach wykonanych z drobno tkanej bawełny w splocie płóciennym, natomiast Fredericci równie wiernie odwzorowało opinacze wykonane z bawełny luźniej tkanej choć z grubszej przędzy. Będziemy je nazywać kolejno płótnem i brezentem. Jak można zauważyć pierwsze partie produkowane na potrzeby Wehrmachtu czy Waffen SS miały wszelkie elementy skórzane barwione na kolor czarny, jednak po pewnym okresie, znów doszło do zmian w procesach wytwarzania i zaprzestano barwić skórzanych części opinaczy. Oczywiście owe zmiany były podyktowane chęcią zmniejszenia kosztów produkcji, i tym sposobem do żołnierzy zaczęły docierać opinacze ze skórzanymi elementami w kolorze naturalnym, tutaj za przykład mogą nam posłużyć równie świetnie wykonane opinacze Fredericci które znajdują się w naszej ofercie, i które posiadają takowe obszycia ze skóry w naturalnej barwie. Modele te były powszechne używane tam, gdzie walczyli żołnierze niemieccy – wyjątkiem było Deutches Afrikakorps gdzie opinacze nie były stosowane.

W 1943 roku wprowadzono ostatni model opinaczy – M43 i było to powiązane z wprowadzeniem na wyposażenie żołnierzy spodni Feldhose M43 których nogawki zaprojektowano do noszenia z opinaczami. Przy używaniu poprzednich wersji spodni mundurowych które nie było do tego przystosowane, żołnierze zazwyczaj spinali nogawki i wpychali je do skarpet, co było niezgodne z regulaminem. Różnice między spodniami Keilhose M43 oraz Feldhose M40 i M42 można zobaczyć na przykładzie bardzo dobrze odwzorowanych replik, które znajdują się w naszej ofercie. Nowy typ opinaczy wyróżniał się tym, że zrezygnowano całkowicie z obszycia dolnych krawędzi skórą. Zamiast tego posiadały dwie skórzane wstawki w kształcie półksiężyców które miały zwiększyć komfort użytkowania i chronić przed siniakami. Ten model opinaczy był produkowany już do końca wojny, w związku, z tym było bardzo wiele ich rodzajów, w zależności od producenta i materiałów których używał. Tak więc okres 1943-1945, daje rekonstruktorom duży wachlarz wyboru jeżeli chodzi o wybór opinaczy. Szczególnie bardzo interesujące są repliki firmy Fredericci, gdzie mamy zarówno wersje z czernionymi elementami skórzanymi jak i niebarwionymi, materiałami z których zostały wykonane ( płótno i brezent) oraz ich kolory. Ciekawym egzemplarzem są również reprodukcje Gamaschen sprowadzane przez nas z obszaru dawnego ZSRR, które mają zabarwione paski mocowania na brązowo lub czarno. Tańszą alternatywą dla osób rekonstruujących Wehrmacht lub Waffen SS są powojenne opinacze stosowane przez Bundeswehre w latach 50-tych i 60-tych. Były to opinacze wzorowane na modelu M43, jednakże posiadają drobne różnice, np. mocowania klamerek są od wewnętrznej strony obszyte skórą i przynitowywane, natomiast w wojennych opinaczach takie rozwiązanie nie funkcjonowało. Jednak po drobnych konwersjach również nadadzą się do rekonstruowania sylwetek niemieckich żołnierzy począwszy od 1943 roku aż do końca II Wojny Światowej.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel