Pas główny do rekonstrukcji niemieckiej - jak wybrać?

2018-04-20
Pas główny do rekonstrukcji niemieckiej - jak wybrać?W naszej ofercie znajduje się wiele rodzajów niemieckich pasów głównych. Wszystkie one mają taką samą szerokość, praktycznie każda niemiecka klamra wyprodukowana przed 1945 rokiem pasuje do każdego z nich. Wszystko się rozbija zatem o kwestie wyłącznie historyczne. W uproszczeniu można powiedzieć, że każdy z pasów pasuje do odpowiedniego okresu, lub do odpowiedniego frontu. Zacznijmy zatem po kolei.

Pierwszy z oferowanych przez nas modeli to brązowy pas główny z mosiężnym hakiem do zaczepienia klamry. Pasy te określane są przez niektórych autorów (np. Johana Somersa) jako M1909. Wykonane były z grubej skóry, i stosowane wraz z klamrami M1895. Z całą pewnością taki pas będzie absolutnie poprawny na początkowy okres Wielkiej Wojny do 1915 roku, ale też i po tym. Mimo wydanego rozkazu, zarządzającego czernienie wszystkich elementów skórzanych, nie był on wykonany do końca, i brązowe pasy można było spotkać do końca wojny, i nawet po niej – m. in. w Wojskach Wielkopolskich.

Kolejny oferowany przez nas model to pas określany jako M1915. Był on wykonany również ze skóry, z tym że tym razem barwiono go na czarno. Hak był stalowy. Razem z tym pasek wprowadzono również do użytku nowy wzór klamer, wykonanych tym razem ze stali. Zarówno haki do pasów, jak i klamry występowały bez malowania, jak i malowane na kolor feldgrau. Taki pas będzie poprawny na rekonstrukcjach drugiej połowy Wielkiej Wojny, jak również bez obaw można go użyć do wydarzeń, które nastąpiły bezpośrednio po niej. Mamy tutaj na myśli wspomniane już wcześniej Wojska Wielkopolskie w trakcie wojny polsko-bolszewickiej oraz formacje niemieckie, np. Freikorps w czasie powstań śląskich.

Na tym można zamknąć na chwilę obecną temat pasów dla szeregowych i podoficerów z okresu pierwszej wojny światowej, będących w naszej ofercie.

W czasach powojennych częściowo powrócono do koloru brązowego, pasy brązowe były w użyciu w Wehrmachcie i podczas ataku na Polskę, i jeszcze we Francji. Na masową skalę były używane w Luftwaffe przez całą wojnę, mimo wydanego w 1942 rozkazu, który nakazywał, podobnie jak niecałe 30 lat temu, zaczernić całe oporządzenie skórzane. Rozkaz ten był ignorowany przez żołnierzy sił powietrznych III Rzeszy, chcących za wszelką cenę podkreślić swoją odrębność względem pozostałej armii. Brązowe pasy, oferowane przez nas, mają poprawne aluminiowe haki, które również wytwarzamy we własnym zakresie przy użyciu odpowiedniej prasy. Stosowane były zarówno ze stalowymi, jak i z aluminiowymi klamrami.

Najbardziej popularnym, i właściwym na cały okres drugiej wojny światowej będzie czarny pas. Wykonany z grubej skóry, posiadający aluminiowy hak, z wewnętrznym paskiem do regulacji (14 dziurek, czyli rząd z 7 par). Pas ten również był używany ze wszystkimi rodzajami klamer we wszystkich jednostkach lądowych oraz w Kriegsmarine i po 1942 w pewnym zakresie w Luftwaffe. Użycie go w rekonstrukcji września 1939 roku, ataku na Rosję sowiecką w 1941, czy obrony Berlina w 1945 będzie absolutnie poprawne.

Całkiem specyficznym elementem wyposażenia niemieckiego są również pasy parciane. Pierwotnie dedykowane były one dla jednostek tropikalnych, natomiast ze względów ekonomicznych i w szczególności po fiasku sił zbrojnych III Rzeszy w Afryce, rozeszły się po całej Europie. Żołnierzy w tropikalnych pasach można było spotkać i we Francji, i na froncie wschodnim, w sporej ilości we Włoszech i Jugosławii. Bez obaw można użyć ten pas na rekonstrukcje, dotyczące końcowego okresu drugiej wojny światowej. Berlin, Czechy, Wrocław, Kołobrzeg – to tylko mały wycinek miejsc, gdzie użycie takiego wyposażenia będzie w pełni uzasadnione. Oferujemy te pasy w dwóch wersjach – ze skórzanym wewnętrznym paskiem regulacyjnym oraz z parcianym wewnętrznym paskiem regulacyjnym i metalowym wzmocnieniem oczek.

Taśma parciana nie wyparła jednak skóry w całości. W roku 1944 lub 1943 (opinie są tutaj rozbieżne) pojawia się pas, często określany jako późnowojenny – nie ma on już wewnętrznego paska do regulacji, otwory pozwalające na takową są zrobione na pasie właściwym. Takie pasy mogą być użyte do wszystkich rekonstrukcji, związanych z ostatnimi miesiącami trwania III Rzeszy – np. walki o Królewiec, Poznań, Kurlandię czy Głogów.

Ostatnim modelem pasa, który oferowany jest w naszym sklepie, jest niemiecki powojenny pas z tworzywa sztucznego. Pochodzi on z zapasów różnych służb mundurowych, np. straży pożarnej. Mimo technicznej kompatybilności z klamrami nie jest on zgodny ze wzorami historycznymi, ale może służyć świetnym niedrogim zamiennikiem do filmów, teatru lub historycznego airsoftu. Niektórzy rekonstruktorzy są zwolennikami opinii że takowe pasy są bardzo zbliżone do oszczędnościowych wersji pasów z czasów I lub II wojny światowej.

Oczywiście, wyżej wymienione pasy nie wyczerpują w całości wszystkich możliwości – pasy parciane występowały w niezliczonej ilości modyfikacji (na życzenie klienta możemy takowe wprowadzić), były również pasy produkowane z preszpanu (nad wdrożeniem których pracujemy) oraz zdarzało się nawet śladowe użycie brytyjskich pasów P37.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixel